Nationalmuseet - retur til forside Indeks Oplæsning Kontakt Presse & nyt English Deutsch

Særudstillinger
Nationalmuseet
Tag en virtuel tur
Danmarks Oldtid
Middelalder og Renæssance
Danmarks Nyere Tid
Møntsamlingen
Jordens Folk
Etnografiske Skatkamre
Kjersmeiers Samling
Antiksamlingen
Børnenes Museum
Vore bedsteforældres tid 1900-1950
På besøg hos Haddas bedstefar
En middelalderborg 1350-1400
Et lille skib fra vikingetiden
Når du besøger Børnenes Museum
Frilandsmuseet
Frihedsmuseet
Musikmuseet
Brede_Værk
Brede Hovedbygning
Klunkehjemmet
Lille Mølle
Skibe
Frøslev
Jelling
Kommandørgården
Liselund
Web-udstillinger og ressourcer

Når du besøger Børnenes Museum


For institutioner
Hvis du vil foreslå din klasse, at I tager sammen på et besøg, skal I reservere tid. Det kan gøres mandag til fredag kl. 10-14 på telefon 33 47 38 38.
 
På hverdage mellem kl.  10 – 12 er der mange skoleklasser og børnehaver.

Du kan se og prøve ting, der viser, hvordan man spiste, arbejdede, legede og klædte sig for hundreder af år siden og i nutidens Pakistan. Eller måske har du lyst til at lave en fin tegning og udstille den på Børnenes Museum? Her er tegnebord, farver og papir og historiske børnebøger.
I åbne montrer kan du selv prøve at være museumsinspektør og lave en lille udstilling af ”skatte” og mærkelige sager. 
 
Du skal passe rigtig godt på tingene og rydde op efter dig. Børnenes Museum er ikke en almindelig legeplads, men et museum, hvor du må røre ved tingene og lege.
 
Husk, at hvis du er barn, skal du have en voksen med i Børnenes Museum.
 
Børnenes Museum er bedst for dig i alderen 4 – 12 år.
 
Du må endelig ikke spise og drikke på Børnenes Museum. Til gengæld har Nationalmuseet en spisesal, hvor medbragt mad kan spises.
 
På hverdage og i nogle weekender er der museumsværter i Børnenes Museum. Museumsværterne er frivillige pensionister, der gerne fortæller, besvarer spørgsmål og hjælper dig i gang med sjove aktiviteter.