|
|
 |
|
 |

|

Hvordan har Grundtvig og Kierkegaard det?
Nationalmuseets metalkonservatorer kigger nærmere på Marmorkirkens skulpturer Kig med mandag den 25. januar 2010 kl. 10 - 15
|


|
22. januar 2010 |
|
 |

Fra Grundtvig til Kierkegaard – Nationalmuseets metalkonservatorer er ved at kigge på en række ældre herre i indre by. De 14 bronzeskulpturer der omkranser Marmorkirken i København, skal sikres i forbindelse med metrobyggeriet. Men hvordan kan man gøre det, og hvordan har Grundtvig, Brorson, Kingo og Kierkegaard det egentlig?
Kom og se konservatorerne over skuldrene, når de undersøger skulpturernes tilstand mandag den 25. januar ved Marmorkirken.
Metroselskabet har bedt Nationalmuseets skulptureksperter om at undersøge hvordan bronzeskulpturerne ved Marmorkirken har det. Skulpturerne står lige i nærheden af det kommende metrobyggeri, og der er derfor brug for at sikre at der ikke sker noget med dem – heller ikke i forbindelse med en eventuel fysisk flytning af dem. Skulpturerne er opført mellem 1894 og 1988, og tilstanden er derfor meget forskellig.
Yderligere oplysninger
Metalkonservator på stedet: Anders Løkkegaard, mobil 29162497 Pressemedarbejder: Anni Mogensen, anni.mogensen@natmus.dk, 3347 3007
|
  |
|