|
|
 |
|
 |

|

Bag junglens øjenbryn - dokumentarfilm fra Perus jungle om arkæologi |

|
|
|
 |

Kom med på en ekspedition til Andesbjergene med tungt læssede muldyr på smalle bjergstier, på tømmerflåde over utallige floder og overnatning på barske bjergskråninger i regn og kulde. I dokumentarfilmen ”Bag junglens øjenbryn” tager Nationalmuseets seniorforsker Inge Schjellerup dig på ægte Indiana Jones manér med til Perus jungle på en spændende arkæologisk færd. Filmen kan købes i Nationalmuseets Museumsbutik.
Filmen ”Bag junglens øjenbryn” viser bl.a., hvordan et ekspeditionshold af danske og lokale samarbejdspartnere foretager opmålinger af gamle inkabosteder og hvordan de arbejder om kap med tiden mod gravrøvere og eventyrlystne turister på udkig efter skjulte skatte.
Siden 1970erne har antropolog og arkæolog Inge Schjellerup foretaget ekspeditioner til det uvejsomme område i Andesbjergene og de østlige skråninger i Tågeskoven, kaldet Junglens Øjenbryn. Her har hun som den første foretaget videnskabelige undersøgelser af landskabsændringerne inden for botanik, geografi, antropologi og arkæologi. To planter er blevet opkaldt efter hende. Inge Schjellerup er specialist i Chachapoya-kulturen, et indiansk høvdingedømme, der levede fra omkring år 800 og beherskede landet før inkaerne kom til i begyndelsen af 1500-tallet.
En utraditionel julegave
Filmen ”Bag junglens øjenbryn” kan nu købes i Nationalmuseets Museumsbutik, pris: kr. 128,-. Oplev Inge Schjellerups fascinerende verden i Peru, følg hendes bestræbelser på at forhindre, at store skovområder forsvinder, og bliv klogere på fortiden.
Yderligere oplysninger: Fagligt: Seniorforsker Inge Schjellerup, , 3347 3218 Pressefotos: Anni Mogensen, , 3347 3007
Fakta: Instruktion: Lizzi Weischenfeldt Fotograf: Vivian Rose Mix & on-line: Moviesound Produceret af Z-Production
Nationalmuseet Ny Vestergade 10, 1471 København K Tlf. 33 13 44 11 www.natmus.dk Tirsdag-søndag kl. 10-17 NB! Gratis adgang
|
 |
|