Nationalmuseet - retur til forside Indeks Oplæsning Kontakt Presse & nyt English Deutsch

Forsknings- & Formidlingsafdelingen
Center for Strategi og Administration
Center for Formidling
Bibliotekstjenesten
Danmarks Oldtid
Danmarks Middelalder og Renæssance
Danmarks Nyere Tid
Etnografisk Samling
Samlingernes oprindelse
Indsamlinger i 1800-1900-tallet
Vor tids museum
Arkiver/Bibliotek
SILA
Medarbejdere
Antiksamlingen
Frilandsmuseet
Frihedsmuseet
Musikmuseet
Jelling-projektet
Bevaringsafdelingen: Konservering og restaurering
Drifts- og Administrationsafdelingen
Opgaver, mål og historie
Direktion
Medarbejdere
Job
Selvbetjening
Bevillinger og fonde
Privatlivspolitik

Etnografisk Samling




Henvendelse til Etnografisk Samling bør i første omgang ske pr. mail eller telefonisk. Fredag lukket.

Målsætning

I overenstemmelse med Nationalmuseets målsætning arbejder Etnografisk Samling for:

at skabe øget viden om, og forståelse for fremmede kulturer

at skabe kendskab til menneskehedens kulturelle muligheder

at bidrage til en videre udvikling af den samfunds- og kulturvidenskabelige erkendelse

Etnografisk Samling skaber øget viden og forståelse for fremmede kulturer. Etnografisk Samling er i kraft af sine omfattende samlinger og sin forskning i stand til at belyse de mange og forskelligartede livsformer, som menneskeheden har udviklet. Dette arbejde udføres med vægt på stater og områder med særlige forbindelser til Danmark som eksempelvis Grønland. Men også lande og regioner der af forskellige årsager historisk er tilknyttet Danmark såsom Congo, Ghana og Trankebar i Indien.

I rollen som formidler af kundskab om andre kulturer forsøger Etnografisk Samling, at skabe forståelse for fremmede kulturer. Verdens kulturelle forskelligheder er udtryk for forskellige løsninger på fælles menneskelige forhold. Ved, at belyse og tolke f.eks. historiske, sociale forhold kan Etnografisk Samling derfor bidrage til en forståelse af det menneskelige grundlag og dermed opnå at øge kundskaben om os selv.

En betingelse for, at gennemføre dette arbejde er forskning. Etnografisk Samlings medarbejdere foretager således feltarbejde, indsamlinger og fotodokumentation som formidles både i videnskabelige fora men også til et bredere publikum. Etnografisk Samling forsøger endvidere, at ingå i en dialog og formidle til de folk der er ophav til afdelingens omfattende samlinger.

Samlingernes oprindelse
Indsamlinger i 18-1900 tallet
Vor tids museum
Bibliotek og fotoarkiv
Medarbejdere

Tranguebar projektet