Nationalmuseet - retur til forside Indeks Oplæsning Kontakt Presse & nyt English Deutsch

Forside
Kolonitidens Tranquebar
Tranquebar i nyere tid
Fotografier
Pastor William Nielsen
Sigrid Dalsgaard
Holger Rosenberg
Aschengreen
Santhalistan
Tanjore
Genstande fra Tranquebar
Initiativets Skriftserie
Litteratur
Projekter
Tranquebar Initiativet
Undervisning og praktik
Kontakt
Udsnit af farvelagt tegning i skibsjournal for Grev Laurvig 1725-27. (Rigsarkivet). Link til Trankebar Initiativets forside

Fotografier fra Tranquebar


Her vises et udpluk af Nationalmuseets ældre fotografier fra Tranquebar. Flere danske rejsende har efter salget af Tranquebar besøgt byen og taget fotografier. Især de gamle danske bygninger, kirker og gravsteder var yndede motiver. En del af disse billeder ligger i fotoarkivet på Nationalmuseets Etnografiske Samling samt på Antikvarisk-Topografisk Arkiv på Danmarks Middelalder og Renæssance.


Handels- og Søfartsmuseet i Helsingør har ligeledes en stor samling af fotografier fra Tranquebar. Mange af dem kan ses i deres digitale fotoarkiv. I Det Kongelige Biblioteks billedsamling findes også få fotografier fra Tranquebar.

Fotografierne er blevet foræret af forskellige privatpersoner og er sorteret efter vedkommendes navne. Hvor der er usikkerhed om fotografen, er fotografierne sorteret efter geografisk sted.


De oprindelige kommentarer, der har været tilknyttet fotografierne, vises i kursiv. Nogle af kommentarerne er skrevet bagpå billederne af fotografen, mens andre er blevet tilføjet senere. Evt. yderligere kommentarer vises i alm. skrift.








    Landporten

    Fort Dansborg