| Forside | Kontakt | Nyheder | Index |

Klik her for printvenlig version.

Den Kgl. Mønt- og Medaillesamling



Nyt danefæ

En romersk sølvmønt fra Kohave, Lolland


Forside



I foråret 2002 blev der fundet en romersk denar fra den republikanske periode ved Kohave på Lolland. Den meget slidte mønt er af en almindelig type, som blev præget i Rom ca. 119 f.Kr. af møntembedsmanden Lucius Furius Philus. Møntens forside viser guden Janus med de to ansigter der skuer både frem og tilbage.

På bagsiden ser der ud til at stå to figurer, men kigger man nærmere efter viser det sig at figuren til venstre er et trofæ. Det er et træstativ, hvorpå romerne ophængte de erobrede våben.


Bagside


Til højre og venstre for trofæet stikker en genstand, som ligner et dragehovede, frem. Det er galliske krigstrompeter, og de antyder, at mønten skulle erindre om en romersk sejr over gallere. Figuren til højre er bygudinden Roma, der er ved at sætte en sejrskrans på trofæet.

Republikanske mønter findes sjældent i Danmark. Dette nye fund fra Lolland skal måske ses i sammenhæng med, at der er fundet meget rige grave fra romersk jernalder i området. Tæt ved Kohave ligger en lille gravplads ved Juellinge, og Hoby-graven på Sydlolland indeholdt to berømte sølvbægre, der oprindeligt er fremstillet i nærheden af Pompeji i Syditalien i tiden omkring Kristi fødsel.